1. MUAYENE OLUN

Eğer planlı bir gebelik düşünüyorsanız mutlaka Kadın Doğum Doktoruna muayene olmalısınız. Doktor gerekli tahlilleri isteyecektir. Olması gerekenden farklı bir değeriniz varsa müdahale edecektir.

2. FOLİK ASİT

Tüm değerleriniz olması gereken aralıkta olsa bile folik asit kullanılmalıdır .Folik asitin bebeğinizin gelişimi için gebe kalmadan 1 ay önce kullanılması gereklidir. Eğer planlı bir gebelik geçirmiyorsanız hamile kaldığınız ilk andan itibaren kullanmanız gereklidir. Folik asit normal durumda gebeliğin ilk 3 ayı alınmalıdır.

3. SİGARAYI BIRAKIN

Planlı bir gebelik düşünüyorsanız  hamile kalmadan en az 3 ay önce sigarayı bırakmalısınız. Aksi halde hamile olduğunuzu ilk öğrendiğiniz an sigarayı bırakın.

Sigaraya devam ederseniz: Ölü doğum, erken doğum, düşük yapma, düşük kilolu bebek… gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu örnekler sigara içerek hamilelik geçiren bir annenin kısa vadede karşılaşabileceği sonuçlardır.

Şayet bebeği sağlıklı doğan ve yukarıdaki hiçbir sonucu yaşamayan tanıdıklarınızın olduğunu düşünerek sigaraya devam etmemelisiniz. Çünkü bu sonuçlar direk görülebilen sonuçlardır. Bebek dünyaya sağlıklı gelmiş gözükse de anne karnında sigaranın içinde bulunan kimyasallara maruz kaldığı için yaşarken bir çok sorunla karşılaşma olasılığı yüksektir.

Bunlar: psikolojik rahatsızlıklar, daha düşük zekaya sahip olma, öğrenmede zorluk yaşama, astım, akciğer rahatsızlıkları…

Hiçbir annenin bebeğini yaşama  1-0 mağlup başlatmaya hakkı yoktur. Kendinize güvenin bu konuda gerekirse destek alın ve sigarayı bırakın.

4. ALKOL TÜKETMEYİN

Hamile kalmadan önce alkol almayı bırakarak vücudunuzu hamileliğe hazır hale getirmelisiniz. Hamilelik boyunca alkol kullanmamalısınız. Çünkü alkol kullanan annelerin bebeklerinde zihinsel, bedensel gelişim geriliği ve organların işleyişinde bir çok sorun ortaya çıkabilir.

5. DİŞ DOKTORUNA GİDİN

Dişlerinizde meydana gelebilecek sorunlar hamileliğinizi olumsuz etkileyecektir. Diş tedavilerinde genellikle ilaç kullanıldığından bebeğinizin az da olsa etkilenmemesi için önceden önleminizi almalısınız.

6. İLAÇ İÇERKEN TEMKİNLİ OLUN

Eğer planlı gebelik düşünüyorsanız hangi bölüme giderseniz gidin doktora bunu belirtmeniz gerekmektedir. Hamilelerin kullanacağı ilaçlar dışında ilaç kullanmamaya gayret edin. Hatta ilaç almadan da geçiştirebilecek bir durum varsa ilaç almamaya gayret ediniz.

7. KİLONUZA DİKKAT EDİN

Hamileliğin son zamanları hamilenin hareket kabiliyetini azaltıyor. Bundan dolayı ne kadar ideal kiloyla gebe kalınırsa o kadar iyi. Hem sağlıklı bir bebek için hem de anne adayı için ideal kilo da olmak önemlidir. Şayet ideal kilonuzda gebe kalamadıysanız bunu dengeleyecek bir gebelik geçirmeye çalışın.