İNSANLARIN SÖYLEMLERİNE KULAK ASMAYIN.

Hamile kalmadan önce ve hamileliğiniz boyunca çevrenizdeki akıl hocalarınız her geçen gün artacaktır. Ya da hamile kalmadan önce saatlerce hamileliğiniz boyunca ne yapmanız gerektiğini araştırmış olabilirsiniz. Ne yazık ki hamilelik böyle ilerlemiyor.

“İlk aylar mideniz bulanabilir. Çubuk kraker yiyin iyi gelecektir.”

Bu hamilelikte bilinen klişelerden biridir. Oysaki hiç mideniz bulanmayabilir. Ya da çubuk kraker sizin mide bulantınıza iyi gelmeyebilir. Açıkçası ben hamile kaldığım ilk zamanlarda mide bulantısıyla baş etmek zorunda kalanlardanım. Buz dolabı kapağını açamadım. Çubuk kraker asla mide bulantıma iyi gelmedi. Hatta uzun bir süre görmeye dahi katlanamadım. Bedeninizi dinleyin, bedeniniz zaten sizi yönlendirecektir. Size neyin iyi geldiğini en iyi siz bilirsiniz.

SAĞLIKLA İLGİLİ SORUNLARINIZI ASLA İNTERNETTEN ARAŞTIRMAYIN

Eğer illa internetten araştırma yapacaksanız her yazılana rağbet etmeyin. Hamilelik doğası gereği zaten stresli bir süreç. Hamileliğinizde yaşayabileceğiniz sorunları internetten araştırdığınızda müthiş bir bilgi kirliliğiyle karşı karşıya kalacaksınız ve stresiniz daha da artacak. Çok basit bir sorunla karşı karşıyayken internetteki yazılanlar sizi evhamlandıracak. Buna hiç gerek yok.

GÜVENEBİLECEĞİNİZ BİR DOKTOR SEÇİN

Yapmanız gereken en önemli şey güvenebileceğiniz bir doktor bulun ve kendinizi ona teslim edin. Doktorunuzla acil durumlarda iletişim kurabilmeniz çok önemli. O yüzden telefon numarasını paylaşan ya da sekreteri aracılığıyla ulaşabileceğiniz bir doktor tercih etmeniz sizin için iyi olacaktır.

Ancak yinede tek doktorla yetinemeyeceğiniz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda bir kaç doktorun görüşünü almalısınız.

Ben hamileliğimin son aylarında aksi bir durum yaşamıştım ve farklı 4 doktora muayene oldum. Bebeğim ultrasonda 4 kilonun üzerinde gözüküyordu. Doktorum bebek iri olduğu için normal doğum yaparsam iki riskin gerçekleşebilme ihtimalinden bahsetti.

Birincisi risk: Bebeğin omzu çıkık doğabilir. Bu durumda kalıcı bir hasar oluşmuyor ve hasar düzeltilebiliyor.

İkinci risk: Bebeğin omzu takılabilir ve sinirleri zarar görebilir. Maalesef bebeğin omzunun takılması durumda doktor bir müdahalede bulunamıyor ve bebek sinirleri hasar görmüş şekilde dünyaya geliyor. Bu durumda bebekte kalıcı hasar oluşuyor ve tedavisi de mümkün olmuyor.

Doktorumun tecrübeli bir doktor olduğundan emindim ve 4 kilonun üzerinde bir çok doğum gerçekleştirdiğini de biliyordum. Ancak doktor mesleği gereği risklerden bahsetmek zorundadır. Bu yüzden bana risklerden bahsedip sezeryanı önermişti.  Bu risklerin varlığı altında normal doğumu da gerçekleştirebileceğini söyledi. Ben kendimi o kadar çok normal doğum yapacağıma odaklamıştım ki bu ihtimaller bile beni  üzmeye yetmişti. Bu durumda  1 devlet hastanesi 3 özel hastane olmak üzere 4 farklı doktordan görüş aldım. (Kilolu bebek ve normal doğum hakkındaki yazım için …….)

4 doktorda aynı riskten bahsetmişti. Ben doktoruma güveniyordum ama normal doğum yapma isteğim beni farklı şeyler duymaya itti ve başka doktorların da görüşünü aldım. Nihayet doktorum haklı çıkmıştı ve normal doğum yapabilirdim ama bu riskler ortadan kaybolmayacaktı.

Hem daha az riskli olması hem de doktorların kolayına geldiği için sezeryanla doğum gerekli olmadığı durumlarda dahi bazı doktorlarımız tarafından öneriliyor. Eğer siz sezeryanın gerekli olmadığını düşünüyorsanız ya da doktorunuzun açıklaması sizi tatmin etmediyse bu gibi istisnai durumlarda yapmanız gereken benim gibi teker teker doktor gezmektense sadece bir de devlet hastanesinde ki doktordan görüş almanız. Çünkü devlet hastanelerinde zorunlu olmadıkça sezeryanla doğum gerçekleşmiyor.

Ancak çok farklı bir durumda farklı doktor görüşüne de ihtiyacınız olabilir. Bebeğinizin ya da sizin sağlığınız hakkında doktor bir risk görmüş olabilir. Bu durumlar da tavsiyem işin ehli bir doktor araştırıp ondan görüş almanızdır.