Ben, gebeliğim boyunca hem Aile Sağlık Merkezi’nden hem de özel bir hastanedeki kadın doğum doktorundan destek aldım. ASM şeker yükleme testinin yapılması gerektiğini belirtti. Bir yandan da bu testin gereksiz olduğunu savunan başta Prof. Dr. Canan Karatay gibi doktorlarımız var. Benim kadın doğum doktorum doğrudan şeker yüklemesi yapmak yerine bir süre şekerimi kontrol etmemi önerdi.

Okmeter Direct Şeker Ölçüm Cihazı

Bunun için eczaneden kan şeker ölçüm cihazı aldım. (Cihazın doğru ölçüm yapan bir cihaz olmasına dikkat edin. Ben yandaki Okmeter markasının ölçüm cihazını almıştım.)

3 gün boyunca sabah açlık kan şekerimi ölçtüm. 1 hafta boyunca da akşam yemekten 1 saat sonra tokluk kan şekerimi ölçtüm. Ve değerlerimi doktoruma gösterdim.

  • Açlık kan şekeri değeri 90 mg/dl’nin altında olmalı
  • 1 saatlik tokluk şekeri ise 130 mg/ dl’nin altında olmalı

Benim değerlerim bu aralıklardan şaşmadı. Sadece bir gün tokluk şekerim yüksek çıkmıştı ve doktorum bunun sorun olmayacağını düzenli beslenmemin ve hafif egzersizin yeterli olacağını söyledi.

Sonuç olarak şeker yüklemesi testini yaptırmama gerek kalmamıştı.

Siz de şeker yüklemesi yaptırmadan önce doktorunuza da mutlaka danışarak benim uyguladığım bu yöntemi deneyebilir; sonuçlarınıza göre şeker yüklemesi yaptırıp yaptırmayacağınıza karar verebilirsiniz..