Hamileliğimin ilk ayları sıkıntılı geçse de sonrasında gayet sağlıklı bir hamilelik geçirmiştim. Bebeğim 39. Haftayı doldurmuş olmasına rağmen gelmemişti. Doktorum 40. Haftanın dolacağı tarihin 23 Nisan olduğunu söyledi. Yani 23 Nisan da bebek 41. haftasına girecekti. Gününü tamamlamasına rağmen hiç bir doğum belirtisi yoktu ve gün geçtikçe bebek kilo alıyordu. Ultrasonda 4 kilonun üzerinde görünüyordu.  Doktorum bebek iri olduğu için normal doğum yaparsam iki riskin gerçekleşebilme ihtimalinden bahsetti.

Birincisi risk: Bebeğin omzu çıkık doğabilir. Bu durumda kalıcı bir hasar oluşmuyor ve hasar düzeltilebiliyor.

İkinci risk: Bebeğin omzu takılabilir ve sinirleri zarar görebilir. Maalesef bebeğin omzunun takılması durumda doktor bir müdahalede bulunamıyor ve bebek sinirleri hasar görmüş şekilde dünyaya geliyor. Bu durumda bebekte kalıcı hasar oluşuyor ve tedavisi de mümkün olmuyor.

Doktorumun tecrübeli bir doktor olduğundan emindim ve 4 kilonun üzerinde bir çok doğum gerçekleştirdiğini de biliyordum. Ancak doktor mesleği gereği risklerden bahsetmek zorundadır. Bu yüzden bana risklerden bahsedip sezeryanı önermişti.  Bu risklerin varlığı altında normal doğumu da gerçekleştirebileceğini söyledi. Ben kendimi o kadar çok normal doğum yapacağıma odaklamıştım ki bu ihtimaller bile beni  üzmeye yetmişti. Bu durumda  1 devlet hastanesi 3 özel hastane olmak üzere 4 farklı doktordan görüş aldım.

4 doktorda aynı riskten bahsetmişti. Ben doktoruma güveniyordum ama normal doğum yapma isteğim beni farklı şeyler duymaya itti ve başka doktorların da görüşünü aldım. Nihayet doktorum haklı çıkmıştı ve normal doğum yapabilirdim ama bu riskler ortadan kaybolmayacaktı.

23 Nisan kontrolümde hiç bir doğum belirtisi yoktu. Benim diğer bir hayalimde şuydu. Sancım gelecek hastaneye apar topar gideceğim, pilates topumda vakit geçireceğim ve doğumumu gerçekleştireceğim. O kadar çok bunun hayalini kurmuştum ki… Aynı zamanda normal doğan bebekle sezeryanla doğan bebek arasında bir çok fark olduğunu da biliyordum. Doktoruma, “Biraz daha bekleyelim ben normal doğurmak istiyorum.” dedim. 30 Nisanda 42. Haftaya giriyorduk. Bebeğimin kendi sancılarımla gelmesi için zaman kalmamıştı. Çünkü bebeğin sağlığı 42. Haftadan sonra riske gireceği için ya suni sancıyla ya da sezeryanla bebeğin doğumu gerçekleştiriliyor.  Bazı doktorlar 41. Haftaya kadar bekliyor. Allah razı olsun Kadın Doğum Doktorum Ayşegül Sofuoğlu beni kırmadı ve asla sezeryan yanlısı olmadı. Biz 30 Nisana kadar bekledik ancak bebeğimin hala gelmeye niyeti yoktu. 30 Nisan sabahı hala yolda sancım gelir umuduyla yola çıktık. Hastaneye kadar umudumu kaybetmemiştim. Hastaneye giriş yapmıştık ve bebeğim normal sancıyla gelmedi. Bu yüzden suni sancı almak zorunda kaldım ve normal doğumla bebeğimi dünyaya getirdim. Bebeğimde bahsedilen risklerin hiç biri oluşmadı. Bebeğim 4 kilonun altında dünyaya gelmişti.

Size tavsiyem şudur: Ultrasonda kilo ölçümünde yanılma payı oluyor. Daha fazla da olabilir daha az da. Ancak kendinize güveniyorsanız ve normal doğurmak sizin çok önemliyse kendinizi güvenilir bir doktora emanet edip iri bir bebeği normal doğurabilirsiniz. Aksi de olabilirdi ama olmadı. Bu tamamen sizin kararınızla alakalı.

Son olarak; hem daha az riskli olması hem de doktorların kolayına geldiği için sezeryanla doğum gerekli olmadığı durumlarda dahi bazı doktorlarımız tarafından öneriliyor. Eğer siz sezeryanın gerekli olmadığını düşünüyorsanız ya da doktorunuzun açıklaması sizi tatmin etmediyse bu gibi istisnai durumlarda yapmanız gereken benim gibi teker teker doktor gezmektense sadece bir de devlet hastanesinde ki doktordan görüş almanız. Çünkü devlet hastanelerinde zorunlu olmadıkça sezeryanla doğum gerçekleşmiyor.